A pályakezdőkben már kódolva van a nemi megkülönböztetés

Noha elvileg nem létezhet megkülönböztetés nemek szerint, mégis úgy tűnik, hogy ez eleve kódolt a pályakezdők esetében - derül ki egy kutatásból, amely szerint nemtől függően a frissdiplomások elvárásai jelentős mértékben eltérnek az első munkahelyen való elhelyezkedés előtt.

 

Noha elvileg nem létezhet megkülönböztetés nemek szerint, mégis úgy tűnik, hogy ez eleve kódolt a pályakezdők esetében - derül ki egy kutatásból, amely szerint nemtől függően a frissdiplomások elvárásai jelentős mértékben eltérnek az első munkahelyen való elhelyezkedés előtt.

 

A Figyelő-Hewitt KarrierStart TOP 30 felmérés célja az volt, hogy a pályakezdők egy olyan listából, illetve kutatásból tájékozódhassanak, mely 11 iparág legvonzóbb vállalatait tartalmazza. Az egyedülálló módon mintegy 36.000 pályakezdő és tapasztalt munkavállaló véleményét tükröző kutatás készítése közben azonban számos egyéb fontos kérdésre is választ kaptak a szakemberek, például arra is, hogy a pályakezdőkben már eleve kódolva van a nemi megkülönböztetés.

 

Nagyratörő férfiak

 

Az egyik legszembetűnőbb különbség a pályakezdő férfiak és nők között a fizetési elvárások alakulása. A frissdiplomások átlagosan bruttó 284 ezer forintot szeretnének keresni, viszont a férfiak magasabb fizetést tartanak reálisnak, ők átlagosan 24.262 forinttal magasabb összeget kérnek munkáltatójuktól. Karrier tekintetében is eltérő válaszokat adtak a nők és férfiak. Tévesnek bizonyult az az elképzelés, hogy a pályakezdők egyből főnökök szeretnének lenni, vagy több pénzt szeretnének keresni, de azok a sztereotípiák beigazolódni látszanak, miszerint a férfiak inkább mások vezetését tűzik ki célul (17 százalék), míg a nőket ez kevésbé motiválja (9 százalék), ők inkább egy-egy terület szakértőjévé szeretnének válni. A nők a fizetésnövekedést is kisebb arányban tekintik a karrier megnyilvánulásának, mint a férfiak.

 

A Figyelő-Hewitt KarrierStart Top 30 kutatás, mely a www.karrierstarttop30.hu weboldalon is olvasható, rámutat arra is, hogy mely tényezők fontosak a pályakezdők számára a munkahely kiválasztásakor. Nemek szerint ez esetben nincs lényeges különbség, az első négy szempont, vagyis a vonzó fizetés, a megbízhatóság, a szakmai fejlődés és a csapatmunka teljesen megegyezik, utána viszont a nőknél a munka és a magánélet kiegyensúlyozottsága megelőzi a karriert, míg a férfiak esetében inkább a szakmai pályafutás részesül előnyben.

 

Mely szektor vonzza a fiatalokat?

 

Az egyes területeket tekintve a felmérésből az is kiderül, hogy az egyik legnépszerűbb és legvonzóbb iparág a pénzügyi szféra, mely jellemzően a magas fizetések, a szakmai fejlődés és a vonzó karrier ígéretét hordozza a felmérésben résztvevők szerint, ugyanakkor sokan kötik hozzá az emberközpontúság, valamint a kihívást jelentő feladatok hiányát.

 

A másik legvonzóbb terület az IT szektor, amely esetében a magas fizetés mellett a pályakezdők kiemelték a kihívó, izgalmas munkavégzés és a szakmai fejlődés lehetőségét, de sokan vélték úgy, hogy az IT/telekom cégek karrier és csapatmunka terén is átlagon felüli lehetőségeket kínálnak.

 

A szféra egyetlen említésre méltó negatívuma a fiatalok szerint az, hogy az itt megkövetelt munkamorál a magánélet kárára mehet. A kevésbé ismert és népszerű területek közé az energiaipar és a gyógyszeripar tartozik. Utóbbi annak ellenére nem tartozik a kedveltek közé, hogy a frissdiplomások szerint a gyógyszeripar szereplői kiemelkedően sikeres cégek, és szinte minden tekintetben az átlagosnál jobb lehetőségeket kínálnak.

 

Összességében elmondható, hogy a pályakezdők által legismertebb területek azok, melyekkel nap, mint nap találkoznak (kereskedelem, pénzügyi szolgáltatók, IT/telekom, gyártás és kereskedelem, autóipar, élelmiszer- és dohányipar, FMCG szektor). Az ismertség pedig jellemzően előfeltétele a vonzóságnak, áll a lapunknak eljuttatott sajtóanyagban.


Forrás: HR Portal

Veled is kiszúrtak?Írd meg nekünk a munkahelyiterror@gmail.com címre!

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Startlaphoz Add az iWiW-hez Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz