Hosszú távon érezteti majd hatását a családi adózás


A családi adózás hasznos eleme lehet egy olyan családpolitikai rendszernek, ami hosszú távon hozzájárul ahhoz, hogy több gyerek szülessen, de önmagában kevés a termékenység növeléséhez - derül ki egy, a francia családi adózás hatásait vizsgáló elemzésből, amelyet a Népszabadság taglal.


A két leggyakoribb érv a családi adózás mellett, hogy igazságosabb és több gyerek vállalására ösztönzi a családokat. Lényege, hogy az adót nem egyénenként, hanem háztartásonként, a jövedelmek összevonásával és az eltartottak számának figyelembevételével kell fizetni. Ezt a rendszert kívánja bevezetni az Orbán-kormány is - írja a Népszabadság.


A lap Stefán-Makay Zsuzsanna, a francia demográfiai kutatóintézet munkatársának elemzését ismerteti, amely a francia rendszer sikerére világít rá. Ebből kiderül, hogy a családi adózás elsősorban a magas jövedelmű, de nem a leggazdagabb családoknak kedvez, mert ők részesülnek a jövedelmükhöz képest a legnagyobb előnyben.


Stefán-Makay Zsuzsanna ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a családi adózás önmagában kevés a termékenység növeléséhez, Franciaországban amellett hogy a családi pótlék és a nevelési támogatások nagy része adómentes, a gyerekek hatéves koráig adójóváírás formájában támogatást lehet kapni a gyerekfelügyeletért kifizetett díj után is: az összeg fele leírható. További adókedvezmény jár az iskolás gyerekek után is.


A francia sikerhez hozzátartozik - hangsúlyozza a kutató -, hogy a munkába visszatérő nők könnyen elhelyezhetik gyereküket, a magyarországinál jóval több a bölcsődei férőhely, a részmunkaidős állás. A családpolitikai rendszer egésze és annak időbeli stabilitása hosszú idő alatt járult hozzá a magas termékenységhez, ahhoz, hogy a gyerekvállalás egyik rétegben sem jelent óriási áldozatot a szülőknek - olvasható a Népszabadságban.


Forrás: HR Portal